All-Conference Performers

CONFERENCE MOST VALUABLE PERFORMERS

2018 — Dylan Kalinay, indoor track
2016 — Isaac Frazier, indoor field
2013 — Joe Farrand, indoor track
1997 — Corey Carrell, outdoor track
1988 — Kip Janvrin, outdoor track
1987 — Kip Janvrin, outdoor track
1986 — Kip Janvrin, outdoor track
1985 — Danny Bauer, outdoor track
1984 — Jeff Nielsen, outdoor track
1983 — Jeff Nielsen, outdoor track
1981 — Dick Van Pelt, outdoor track 

CONFERENCE INDOOR CHAMPIONS

2018 - Jordan Coughenour (4x400), Dylan Kalinay (60 hurdles, 200 meters, 4x200), Travis Tupper (4x200, 4x400), Chase Wetterling (4x200, 4x400), Emmitt Wheatley (4x400, 4x400)
2017 - Dylan Kalinay (55 hurdles, 4x200), Matt Pearson (4x400), Travis Tupper (4x200, 4x400), Chase Wetterling (4x200, 4x400), Emmitt Wheatley (55 meters, 4x400), Kirk Wicks (4x400)
2016 - Isaac Frazier (heptathlon), Emmitt Wheatley (200 meters, 4x200), Dylan Kalinay (4x200), Travis Tupper (4x200), Prince Krah (4x200)
2014 - Brad Vogel (55 meters)
2013 - John Cord (long jump), Joe Farrand (5000 meters, 3000 meters)
2009 - Eric Patten (800 meters, Mile), Zach Smith (triple jump)
2008 - Eric Patten (800 meters), Marty Rounds (55 hurdles)
2003 - Clay Stoddard (pole vault)

CONFERENCE OUTDOOR CHAMPIONS

2018 - Jordan Coughenour (400 hurdles), Dylan Kalinay (100, 110 hurdles)
2017 - Jordan Coughenour (400 hurdles), Isaac Frazier (decathlon)
2016 - Jordan Coughenour (400 hurdles), Emmitt Wheatley (4x100), Dylan Kalinay (4x100), Travis Tupper (4x100), Davey Jergens (4x100)
2013 - John Cord (Javelin)
2012 - Ryan Edwards (10,000 meters)
2011 - John Cord (Javelin), Ryan Edwardson (10,000 meters)
2010 - Legrand Bien-Aime (4x400), Brandon Christensen (4x400), John Cord (triple jump), Marty Rounds (100 hurdles, 4x400), Kyle Yarkosky (4x400)
2008 - Eric Patten (800 meters)
2005 - Matt Albert (decathalon)
2003 - Zach Allison (400 meters) 


INDOOR ALL-CONFERENCE

2019
no all-conference performers

2018
Sam Adeniyi — Hep, 3rd
Tyler Combs — DMR, 2nd
Jordan Coughenour — 4x400, 1st | DMR, 2nd | 400m, 3rd
Kyle Hovey — DMR, 2nd
Dylan Kalinay — 200m, 1st | 60h, 1st | 4x200, 1st | 60m, 2nd
Levi Lefebure — DMR, 2nd
Isaiah Strong — HJ, 3rd
Travis Tupper — 4x200, 1st | 4x400, 1st
Chase Wetterling — 4x200, 1st | 4x400, 1st
Emmitt Wheatley — 4x400, 1st | 4x400, 1st

2017
Sam Adeniyi — 55 hurdles, 3rd
Jordan Coughenour — DMR, 3rd
Isaac Frazier — Heptathlon, 2nd
Kyle Hovey — DMR, 3rd
Dylan Kalinay — 55 hurdles, 1st | 4x200, 1st
Ian McKenzie — DMR, 3rd
Matt Pearson — 4x400, 1st
Travis Tupper — 55 meters, 3rd | 4x200, 1st | 4x400, 1st
Chase Wetterling — 4x200, 1st | 4x400, 1st
Emmitt Wheatley — 55 meters, 1st | 4x200, 1st | 200 meters, 3rd
Kirk Wicks — 4x400, 1st | DMR, 3rd

2016
Isaac Frazier — Heptathlon, 1st | 60 hurdles, 2nd | high jump, 2nd
Salem Hildebrandt — 4x800, 3rd
Kyle Hovey — 4x800, 3rd | DMR, 3rd
Dylan Kalinay — 4x200, 1st | 200 meters, 3rd
Prince Krah — 4x200, 1st
Trevor McKee — 4x800, 3rd
Ian McKenzie — 4x800, 3rd | DMR, 3rd
Travis Tupper — 4x200, 1st
Emmitt Wheatley — 200 meters, 1st | 4x200, 1st | 60 meters, 3rd
Kirk Wicks — DMR, 3rd
Nick Yaeger — DMR, 3rd 

2014
Brad Vogel — 55 meters, 1st

2013
Aaron Arment — 200 meters, 2nd | 4x200, 2nd | 55 meters, 3rd
Brad Vogel —  4x200, 2nd
Brice Sheeder — 4x200, 2nd
Devan Quam — 4x200, 2nd
Joe Farrand — 3000 meters, 1st | 5000 meters, 1st
John Cord — long jump, 1st | triple jump, 2nd 

2012
Brad Vogel — 60 meters, 2nd
Garrett Woodson — 4x800, 3rd
Joe Farrand — 4x800, 3rd
Leif Jeppson — 4x800, 3rd
Matt Stone — 800 meters, 2nd | 4x800, 3rd 

2011
Brad Vogel — 55 meters, 2nd 

2010
Jarrod Schott — long jump, 3rd
Wardell Watkins — triple jump, 2nd
John Wardenburg — shot put, 2nd
Scott Danielson — shot put, 3rd 

2009
Brandon Christensen — 4x400, 2nd
Scott Danielson — shot put, 3rd
Eric Patten — 800 meters, 1st | Mile, 1st | 4x400, 2nd
Marty Rounds — 4x400, 2nd
Zach Smith — triple jump, 1st | long jump, 2nd | 55 meters, 3rd
Wardell Watkins — long jump, 3rd
Kyle Yarkosky — 4x400, 2nd

2008
LeGrand Bien—Aime — 4x400, 3rd
Tyler Jordison — 4x400, 3rd
Eric Patten — 800 meters, 1st | 4x400, 3rd
Marty Rounds — 55 hurdles, 1st | 4x400, 3rd
John Wardenburg — shot put, 2nd
Wardell Watkins — long jump, 2nd | triple jump, 3rd

2005
Brian Caskey — 4x200, 3rd
Matt Albert — 400 meters, 2nd | 4x200, 3rd
Nate Smith — 4x200, 3rd
Ross Parker — shot put, 2nd
Sean Smith — 4x200, 3rd

2004
Reid Leitchy — 800 meters, 3rd
Ross Parker — shot put, 2nd

2003
Clay Stoddard — pole vault, 1st
Ross Parker — shot put, 3rd 


OUTDOOR ALL-CONFERENCE

2019
Kellen Fitch — 4x100, 2nd | 200, 3rd
Craig Garrison — 4x100, 2nd
Austin Greenwalt — Decathlon, 2nd
Trey Thompson — 10,000, 2nd
Travis Tupper — 4x100, 2nd
Troy Vittetoe — 4x100, 2nd

2018
Jordan Coughenour — 400 hurdles, 1st 
Josh Dietrich — Javelin, 3rd
Dylan Kalinay — 100, 1st | 110 hurdles, 1st | 4x100, 2nd
Travis Tupper — 4x100, 2nd 

2017
Jordan Coughenour — 400 hurdles, 1st | 4x400 relay, 3rd
Isaac Frazier — Decathlon, 1st | 110 hurdles, 2nd
Zach Nissen — 4x100, 2nd
Matt Pearson — 4x400, 3rd
Tate Tufte — 4x100, 2nd
Travis Tupper — 4x100, 2nd | 4x400, 3rd
Chase Wetterling — 400, 2nd | 4x100, 2nd | 4x400, 3rd

2016
Jordan Coughenour — 400 hurdles, 1st
Isaac Frazier — high jump, 3rd
Davey Jergens — 4x100, 1st
Dylan Kalinay — 110 hurdles, 2nd | 4x100, 1st
Travis Tupper — 4x100, 1st
Emmitt Wheatley — 100, 2nd | 4x100, 1st

2015
Isaac Frazier — triple jump, 2nd | high jump, 2nd
Dylan Kalinay — 100, 2nd | 100 hurdles, 2nd
Mitch Stoltzman — pole vault, 3rd 

2014
Brad Vogel — 200 meters, 1st | 100 meters, 2nd
Trevor McKee — 400 hurdles, 3rd

2013
John Cord — javelin, 1st | triple jump, 2nd 

2012
Ben Coy — 400 meters, 2nd
Brandon Christensen — 4x800, 3rd
Garrett Woodson — 4x800, 3rd
Jake Sutton — 3000 steeple, 2nd
Leif Jeppson — 4x800, 3rd
Matt Stone — 4x800, 3rd
Ryan Edwardson — 10,000, 1st

2011
John Cord — javelin, 1st
Ryan Edwardson — 10,000, 1st

2010
LeGrand Bien—Aime — 4x400, 1st
Brandon Christensen — 4x400, 1st
John Cord — triple jump, 1st | long jump, 3rd
Scott Danielson — shot put, 3rd
Jake Darrington — javelin, 2nd
Martin Rounds — 110 hurdles, 1st | 4x400, 1st
Wardell Watkins — long jump, 2nd | triple jump, 3rd
Kyle Yarkosky — 4x400, 1st

2009
Scott Danielson — shot put, 2nd
Jake Darrington — javelin, 3rd
Kyle Yarkosky — 4x400, 3rd
Ben Coy — 4x400, 3rd
Brandon Christensen — 4x400, 3rd
Marty Rounds — 4x400, 3rd 

2008
Eric Osterhaus — 10,000 meters, 3rd
Eric Patten — 800 meters, 1st
John Wardenburg — shot put, 2nd
Marty Rounds — 110 hurdles, 2nd
Robert Best — javelin, 2nd

2007
Eric Osterhaus — 5000, 3rd
John Wardenburg — shot put, 3rd
Nate Smith — long jump, 3rd
Robert Best — discus, 2nd

2005
Matt Albert — decathlon, 1st
Nick Sorbe — 800 meters, 2nd
Ross Parker — discus, 2nd | shot put, 2nd

2004
Aaron Keiser — decathlon, 3rd
Clay Stoddard — pole vault, 3rd
Ross Parker — shot put, 2nd
Ryan Grinstead — javelin, 3rd

2003
Clay Stoddard — pole vault, 3rd
Jeromy Keehn — 400 hurdles, 3rd
Ryan Grinstead — javelin, 2nd
Zach Allison — 400 meters, 1st 

2002
Andrew Hoopes — pole vault, 2nd
Lucas Carder — high jump, 3rd